İlçenin Spor Durumu

 
 
Düzenlenen Etkinlikler

 

Altın Kulaçlar Yetişiyor (06.07.2018)

 

sporetkinlik1.jpg

Ücretsiz yaz spor okullarında en çok talep yüzme spor dalında oldu,  Alanya İlçe Spor Merkezi Yaz Spor Okulları faaliyetleri ile gençlerimizi geleceğin altın kulaçları olarak yetiştiriyor.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uluslararası Triatlon

triathlon1978 yılında Havai adasında Amerikan deniz subayı John COLLİNS’ in insan vücudunun dayanıklılığını sınamak için 3 bin 800 metrelik parkurda yüzme, hemen ardından 180 kilometre bisiklet yarışı ve hemen ardından 42 kilometre 195 metre maraton koşusuyla oluşturduğu triatlon sporu 1983 yılında Avrupa’ya gelmiş ve 1991 yılında da Türkiye’de ilk kez Alanya’da yapılmaya başlanmıştır. Alanya Triatlon ve Tenis Kulübü,Türkiye Triatlon Federasyonu’nun kurulmasına öncülük etmiştir. Uluslararası Alanya Triatlonu,erkekler ve bayanlarda Avrupa Şampiyonası’nın bir ayağı olarak koşulur ve 1.5 kilometre yüzme, 40 kilometre bisiklet,10 kilometre maraton yarışından oluşur.
Avrupa Triatlon Federasyonu,Alanya’da ilk 10 dereceye giren sporculara yaklaşık 100 bin mark ödül vermektedir. Alanya Triatlonu, Avrupa Şampiyonası’nın dışında genç erkekler, 40 yaş üstü erkekler, 50 yaş üstü erkekler kategorilerinde de koşulmaktadır.

İlk kez 1991 yılında 13 ülkeden 120 sporcunun katıldığı Alanya Triatlonun’ da 2000 yılında 26 ülkeden 227 sporcu mücadele etti. Her yıl Ekim ayında düzenlenen Uluslararası Alanya Triatlonu’ nun 20. 24 Ekim 2010 tarihinde yapılmıştır. Katılım için başvurular Alanya Triatlon ve Tenis Kulübü’ ne yapılmaktadır.

 

Uluslararasi Yüzme Maratonu

yuzmemaratonuUluslararası Alanya Yüzme Maratonu, 1992 yılından beri düzenlenmektedir.Ekim ayı içinde Uluslararası Alanya Triatlonu’ nun birkaç gün öncesi ya da sonrasında yapılır.Genç erkekler, bayanlar, 40 yaş üstü erkekler ve bayanlar ile 50 yaş üstü erkekler kategorilerinde yapılan maraton Kleopatra plajı’ndan başlar ve yarımadanın ucundaki Dilvarda burnu dönülerek iskelede biter; açık denizdeki yüzme parkuru 5 kilometredir.Yüzme maratonuna yaklaşık 15 ülkeden 100 kadar lisanslı yüzücü katılmaktadır.Yüzme maratonuna katılım için başvurular Alanya Triatlon ve Tenis Kulübü’ ne ve Alanya Belediyesi Spor Müdürlüğüne yapılmaktadır.

 

Uluslararasi M.T.B Dağ Bisikleti

dagbisikletiUluslararası Alanya Dağ Bisikleti yarışması 1997 yılından beri yapılmaktadır.Son yıllarda Alanya Kalesi’nde düzenlenen parkurdaki yarışma, sporcular kadar izleyicilere tarih içinde muhteşem bir yolculuğa çıkarmaktadır.Yaklaşık 15 ülkeden 200 kadar sporcunun katıldığı yarışma, Union Cycliste International E 1 kategorisinde yer almaktadır.
Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun gözetiminde, Alanya Doğa Sporları Kulübü’nün koordinatörlüğünde ve Alanya Belediyesinin desteği ile düzenlenen yarışmanın parkuru 7 kilometredir.

 

Ulusal Plaj Futbolu

plajfutboluTürkiye’de ilk plaj futbolu Şampiyonası, Uluslararası bir organizasyon olarak 2000 yılında Alanya’da düzenlendi.Dünya Plaj Futbolu Şampiyonası’nın bir ayağı olarak 4 ülkeden ulusal takımların katıldığı şampiyonada maçlar lig usulü ile oynandı ve üç gün sürdü.Türkiye, Almanya, Brezilya ve İspanya’ nın mücadele ettiği 2000 yılı şampiyonasın da, kupayı Brezilya takımı kazandı.

 

 

Uluslararasi Plaj Voleybolu

plajvoleybolu1998 yılında Dünya plaj Voleybolu Şampiyonası 16 ülkeden 100 kadar sporcunun katılımıyla Alanya’da düzenlenmiştir.Sonraki yıllarda ise Türkiye Plaj Voleybolu Şampiyonası Alanya’da yapılmıştır.Şampiyonaya genç erkekler ,genç bayanlar,büyük erkekler ve büyük bayanlar kategorilerinde takımlar katılmaktadır.
Bu yıl 1.Üniversiteler Plaj Voleybol Turnuvasının 3. etabı 19-22 Ağustos tarihleri arasında Alanya’da düzenlenmiştir.

 

Uluslararasi Plaj ve Açik Alan Hentbolü

plajhentbolu1995 yılından beri düzenlenen Hentbol Şampiyonası 2001 yılından itibaren sokak hentbolü ve plaj hentbolü olarak iki farklı kategoride yapılmaktadır. Yarışmalar;Türk Hentbol Milli Takımı oyuncusu Ramazan DEMİRCİ’ nin anısına düzenlenmektedir.Türkiye Hentbol Federasyonu’nun gözetiminde beş gün süren sokak hentbolü ve plaj hentbolü şampiyonası Damlataş spor tesislerinde genç erkekler, yıldız erkekler, genç bayanlar, yıldız bayanlar ve masterlar kategorilerinde yapılmaktadır.Bugüne dek Bulgaristan, İsveç, Danimarka,Türkmenistan, Macaristan, Romanya, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Hollanda, Almanya, Belçika,Yunanistan, Avusturya’dan çeşitli takımlar katılmışlardır.Türkiye Minikler Hentbol Şampiyonası da Temmuz ayında Alanya’daki sokak hentbolü organizasyonlarının bitimi ile beraber yapılmaktadır.

 

Uluslararasi Ve Ulusal Urban Ball (Sky Ball)

urbanballSky ball ya da “uçan top” 1999 yılında Fransız futbolcu Dean G.lidefonse tarafından futbol,basketbol,hentbol ve jimnastik sporlarının dans figürleri ile geliştirilmesinden yaratıldı.Fransa’dan sonra Amerika, Almanya, Avusturya ve Haiti’de de benimsenip sevilen bu yeni spor branşı Türkiye’de ilk kez Alanya’da yapıldı.Her yıl Nisan ayı içerisinde düzenlenen bu organizasyonun 6.sı 23 Nisan 2010 tarihinde iskele rıhtım bölgesinde yapılmıştır.Urban ball Federasyon Başkanı Sn. Dean ILDEFONSE ve uzmanların katıldığı bu yılki organizasyona yaklaşık 40 sporcu değişik gösterileri ile renk katmışlardır.

 

Cumhurbaşkanliği Uluslararasi Bisiklet Turu

bisikletturu1963’de Marmara Turu adıyla başlayan organizasyon, 1966’da Uluslararası nitelik kazandı.1968’de de Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Bisiklet Turu adın aldı.2009 yılında kırbeşincisi düzenlenen, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet turu, İzmir-Kuşadası, Kuşadası-Bodrum, Bodrum-Marmaris, Marmaris-Fethiye, Fethiye-Finike, Finike-Antalya, Antalya-Alanya etaplarında oluşmakta olup toplam uzunluğu 1,212 Km’dir. 45.Cumhurbaşkanlığı Bisiklet turunda 23 ülkeden 18 profesyonel takım ile Türkiye ve Almanya milli takımlarının toplam 160 sporcusu, genel,sprint, Türkiye güzellikleri ve dağ klasmanlarında toplam 150 bin avro için yarıştı.TRT ve Eurosport Kanalları organizasyonu canlı olarak yayınlamaktadır.
45.Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Uluslararası Bisiklet Birliğinin yarış klasmanının 2.1 müsabakası olarak organize edildi.Organizasyon 2010 yılı itibariyle Hors Category (2.HC)’ye yükselmiştir.

 

Spor Federasyonlarinin Ulusal Ve Mahalli Lig Sportif Faaliyetleri
Spor Federasyonlarinin Milli Takim Hazirlik Kamplari
Spor Federasyonlarinin Antrenör,Hakem,Gözlemci Eğitim Seminer Ve Faaliyetleri
Okul Spor Dali Faaliyetleri
Gençlik Hizmetleri Daire Başkanliği,Gençlik Merkezi Müdürlüğünce Yürütülen Gençlik Faaliyetleri
 
İlçemizdeki Spor Tesisleri
Futbol Sahaları
  • 1-Alanya Oba futbol stadyumu: 15.000 seyirci kapasiteli, 600 araç parklı,tribünlerinin üzeri tamamen kapalı, gece müsabakası yapılabilecek, UEFA ve FİFA kriterlerine uygun Ulusal ve Uluslararası futbol faaliyetleri yapılabilecek doğal çim yüzeyli futbol sahası.
  • 2-Milli Egemenlik futbol stadyumu: 5.000 seyirci kapasiteli, tribünlerinin üzeri kapalı, gündüz müsabakalarına elverişli Ulusal futbol faaliyetleri yapılabilecek doğal çim yüzeyli futbol sahası.
  • 3-Zimbitlik futbol sahaları: 2 Nizami ve doğal çim yüzeyli futbol sahası amatör müsabakalara ve kamp çalışmalarına uygun, tribün yok, Alanya Sporun çalışma sahası olarak kullanılmakta.
  • 4- Alanya Belediyesi Futbol Sahası: Nizami doğal çim yüzeyli 250 kişilik portatif tribünü mevcut, amatör spor faaliyetlerine ve kamplara uygun futbol sahası.
  • 5- Alanya Belediyesi Futbol Sahası (Halı saha yüzeyli) : Amatör sporlara ve kamplara yönelik çalışmalar yapılıyor, tribün yok.
  • 6- Oba Belediyesi Futbol Sahası (Halı saha yüzeyli) : Amatör sporlara ve kamplara yönelik çalışmalar yapılıyor, tribün yok.
  • 7- Özel Olivie: Nizami halı saha yüzeyli futbol sahası, 1000 seyirci kapasiteli, amatör, Ulusal ve Kamp çalışmaları yapılabilir.
  • 8- Kestel Futbol Sahası: Nizami doğal yüzeyli çim saha, amatör faaliyet ve kamplara yönelik çalışmalar yapılır. 500 seyirci kapasiteli kapalı tribünü bulunur.
  • 9- Özel Goldcity Futbol Sahaları ( Doğal çim yüzeyli 2 Adet): 500 Kişilik portatif tribünlü Ulusal ve Uluslararası, Amatör faaliyet ve kamplara yönelik gece-gündüz çalışmalar yapılabilir.
  • 10-Konaklı Belediyesi Futbol Sahası (Çim yüzeyli): 1500 seyirci kapasiteli Ulusal, Amatör faaliyetlerin yapılabileceği futbol sahası.
  • 11-Konaklı Belediyesi Amatör Futbol ve Antrenman Sahası: Doğal yüzeyli tribünsüz amatör spor faaliyetleri yapılabilecek futbol sahası.
  • 12-Türkler Belediyesi Futbol Sahaları (2 Adet): Doğal çim yüzeyli 1000 seyirci kapasiteli Ulusal, Amatör ve kampların yapılabileceği futbol sahaları.
  • 13- Özel Lonicera Otel Futbol Sahaları (Doğal çim yüzeyli): Ulusal, Amatör ve kampların yapılabileceği futbol sahaları, tribünü yok.
  • 14- Avsallar Belediyesi Futbol Sahası (Doğal çim yüzeyli) : 1000 seyirci kapasiteli, tribünü mevcut, amatör ve kamp çalışmaları yapılabilir.
  • 15- Avsallar Futbol Sahası: Toprak zeminli, 500 seyirci kapasiteli, amatör spor ve kamplara yönelik çalışmalar yapılabilir.
  • 16-Özel Justniano Beach Futbol Sahası: Doğal çim yüzeyli, tribünü yok amatör ve kamplara yönelik çalışmalar yapılabilir.
  • 17-Özel Alaiye Otel Futbol Sahası (Çim yüzeyli): Tribünü yok, amatör ve kamp çalışmaları yapılabilir.
  • 18-Demirtaş Beldesi Nizami Futbol Sahası (Toprak zeminli): Soyunma odaları, Hakem odaları betonarme Amatör spor ve kamplara yönelik çalışmalar yapılabilir (İl Özel İdaresince yapılmıştır.)
Spor Salonları
  • 1-Alanya Atatürk Spor Salonu: Parke nizami zeminli, çok amaçlı Uluslararası ve Ulusal, amatör ve kamp çalışmaları yapılabilir. 1500 seyirci kapasiteli tribünü mevcut.
  • 2-Alanya Belediyesi 75. Yıl Spor Salonu: Nizami parke zeminli, Ulusal, Amatör ve kamp çalışmaları yapılabilir, 500 seyirci kapasiteli tribünü mevcut.
  • 3-Alanya Avsallar Spor Salonu: 250 seyirci kapasiteli tribünü, Nizami parke zeminli, Ulusal, Amatör ve kamp çalışmaları yapılabilir.
  • 4- Özel Öhep Koleji Spor Salonu: Parke zeminli, 250 seyirci kapasiteli, Amatör ve kamp çalışmaları yapılabilir.
  • 5- Özel Ted Koleji Spor Salonu: 100 seyirci kapasiteli sentetik zemin, Amatör ve kamp çalışmaları yapılabilir.
  • 6- Özel Ufuk Koleji Spor Salonu: 100 seyirci kapasiteli, sentetik zemin, Amatör ve kamp çalışmaları yapılabilir.
Yüzme Havuzları
  • 1-Alanya Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu: 1000 seyirci kapasiteli, 10 kulvarlı, 25x50mt ebatlarında 3,10mt derinliğinde çok amaçlı yüzme havuzu. Uluslararası, Ulusal, Amatör ve kamp çalışmaları yapılabilir, nizami yüzme havuzu.
  • 2-Alanya Belediyesi Açık Yüzme Havuzu: Açık yüzme havuzu, 8 kulvarlı 12x25mt ebatlarında ve 1,10mt derinliğindedir. Ulusal, Amatör ve kamp çalışmaları yapılabilir, tribünü mevcut değil.
  • 3-Özel Ted Koleji Kapalı Yüzme Havuzu: 6 Kulvarlı kapalı yüzme havuzu. Amatör ve kamp çalışmaları yapılabilir. Tribünü mevcut değil.
BMX Bisiklet Pisti

Mülkiyeti Alanya Belediye Başkanlığına ait olup Türkiye Bisiklet Bisiklet Federasyonuna tahsisli BMX bisiklet pisti ilk defa Ülkemizde ALANYA’ da yapılmıştır. Ulusal ve Uluslararası faaliyetlere, yarışma, kamp ve eğitim çalışmalarına uygundur.
 
Türkiye Cumhuriyeti Alanya Kaymakamlığı
Alanya Hükümet Konağı 07400, Alanya-Antalya
Telefon:
90 242 513 19  07 Faks: 90 242 513 12 35 E-posta: yaziisleri@alanya.gov.tr
 
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •